Wizualizacja 3D – przygotowanie materiałów

Architektowniczna wizualizacja 3D budynku

Podobnie jak każdą duża praca, wizualizacja 3D wymaga zebrania potrzebnych do wykonania przedsięwzięcia materiałów.

Przy pomocy technologii 3D możliwe jest ukazanie w postaci wizualizacji w zasadzie każdego obiektu czy też sceny, która będzie składała się z wielu obiektów. Jednak w zależności o tego co wizualizujemy i jaki jest cel projektowanej przez nas wizualizacji, możemy potrzebować wielu materiałów. Mogą to być papierowe plany, obrazki, zdjęcia, pliki zawierające niezbędne dane, itd.

Jeśli wykonujemy trójwymiarowy model przedmiotu i nie zależy nam na odpowiedniej dokładności, wówczas wystarczy zwykłe zdjęcie przedstawiające wizualny obiekt. W przypadku wizualizacji 3D np. prototypów urządzeń, które to wizualizacje muszą być najdokładniejsze i wiernie przedstawiać obiekt konieczne będą szczegółowe plany posiadające wymiary, opis materiałów z jakich zrobiony ma być prototyp.

Identycznie jest w przypadku gdy wykonujemy wizualizacje scenograficzne. Mogą to być plany papierowe, czasami pliki w formacie pdf, lecz zwykle są to pliki w formacie dwg tworzone w aplikacjach CAD, które można importować do innych oprogramowań. W zależności od jakości stworzonych plików są one bardziej lub mniej dokładne. Stopień dokładności planu można określić między innymi na na podstawie ilości błędów w nim pojawiających się oraz szczegółowości opisu elementów czy materiałów wykończeniowych. Jak bardzo prosto się domyślić, im bardziej szczegółowy projekt, tym końcowy efekt będzie łatwiejszy do osiągnięcia, a wizualizacja 3D bardziej dokładna i szczegółowa.

Kiedy posiadamy już zaimportowany plik w formacie dwg i określoną jego dokładność, możemy podjąć się dokonywania poprawek w planie. Jest to konieczne, gdyż bardzo często w projekcie występują minimalne błędy, które polegają na niedociągnięciu jakiegoś punktu do innego. Czasami są one wręcz trywialne i zapewne mało ważne z punktu widzenia architekta czy inżyniera budowy, aczkolwiek mogą przysporzyć problemów w czasie tworzenia wizualizacji, typu szczeliny w ścianach. Projekt graficzny sceny powinien być wykonany z jak największą dokładnością.

Wizualizacja 3D – dodatkowe elementy

Oprócz poprawienia błędów musimy pozbierać także materiały, które dotyczą elementów wykończenia pomieszczeń, takich jak rodzaj paneli podłogowych, meble, armatura łazienkowa, tapety, dywany, elementy wystroju pomieszczeń, itp. Co raz więcej przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli czy armatury do łazienki udostępnia na swoich stronach w internecie modele 3D oferowanych przez siebie mebli. Jest to wielkie ułatwienie gdy tworzona jest wizualizacja 3D wnętrz. W sieci odszukać można również grafiki niemal wszystkich dostępnych na rynku rodzajów kafelków czy paneli podłogowych, jakie możemy użyć do wykorzystania w naszym domu.

To również może cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>